wtorek, 18 grudnia 2012

Jak to mam za mało płytek krwi?

Witam serdecznie ;)

Pod wpływem świątecznego nastroju, postanowiłyśmy dziś z koleżankami z grupy wybrać się do Centrum Krwiodawstwa i oddać krew ;)

Przygotowałyśmy się, czyli byłyśmy wyspane, najedzone ( ale lekko), wypiłyśmy dużo wody, nie piłyśmy alkoholu, generalnie wszystko tak jak trzeba;)
To była nasza pierwsza wizyta, dlatego byłyśmy trochę zestresowane i przestraszone, ale wypełniłyśmy grzecznie karteczki, po czym pani pobrała nam krew i kazała czekać, aż zawoła nas lekarz. No i niestety, okazało się, że mam za mało płytek krwi i nie mogę być dawcą;( Zrobiło mi się przykro, bo bardzo chciałam. Koleżanka też nie mogła niestety oddać i tym samym wróciłyśmy do domu z smutnymi i zwiedzonymi minkami, bo jednak nie udało nam się zrobić nic dobrego przed świętami;(

Postanowiłam jednak walczyć o odpowiednią ilość płytek, bo pani doktor powiedziała, że mam wrócić za miesiąc i wtedy zobaczymy ;) Jako że  nic nie wiedziałam na temat trombocytów postanowiłam poszperać trochę w internecie i podzielić się też z Wami tym co znalazłam ;)

TROMBOCYTY

Trombocyty, czyli płytki krwi, wraz z osoczowymi czynnikami krzepnięcia odpowiadają za prawidłową zdolność krwi do wykrzepiania. Trombocyty, podobnie jak erytrocyty nie zawierają jądra komórkowego, długość ich życia wynosi siedem dni i po tym czasie są również rozkładane w śledzionie. Ich ilość powinna zawierać się w przedziale 150-400 tysięcy na mililitr.

FUNKCJE:

 • Komórki te biorą udział w procesach krzepnięcia krwi. Gromadzą się one w miejscu, w którym nastąpi przerwanie ciągłości naczynia krwionośnego i przylegają do jego ścian. Wkrótce potem zaczynają wydzielać serotoninę, hormon, który powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych.
 • Trombocyty wytwarzają również tromboplastynę, białko potrzebne do zapoczątkowania procesu krzepnięcia. 
NIEDOBÓR:
 • Niedobór płytek krwi nazywamy trombocytopenią
 • Niedobór trombocytów w organizmie może być przyczyną rozwoju skazy krwotocznej. U człowieka dorosłego w 1 mm3 powinno być 200 do 300 tysięcy trombocytów.
OBJAWY NIEDOBORU:
 • Wysypka w postaci drobnych jasno- i ciemnoczerwonych kropek, które odpowiadają miejscom podskórnych drobnym krwawień. Wykwity występują na całym ciele, zaczynają się od nóg.
 • Częste krwawienia z nosa i wylewy podskórne.
 • Przedłużone krwawienie po skaleczeniach.
PRZYCZYNY:
 • ostre infekcje (w tym poważne infekcje uogólnione), 
 • zespół wykrzepiania śródnaczyniowego,
 •  choroby autoimmunologiczne,
 • toksyczny wpływ leków i chemikaliów, 
 • układowe choroby tkanki łącznej,
 •  choroby krwi i szpiku kostnego (w tym białaczki).
JAK ,,UZUPEŁNIĆ" NIEDOBORY

No właśnie... Szukam jakiś informacji, które by w jakiś sposób logiczny wytłumaczyły co zrobić, aby zwiększyć ilość tych płytek i nie mogę nigdzie tego odszukać;( Bardzo proszę Was tutaj o pomoc ;)

A na koniec mój dzisiejszy jadłospis i zdjęcia śniadań z dwóch ostatnich dni ;)

 1. Tost z pity pełnoziarnistej z mozarella i szynką + kiełki+ ser biały chudy z malinami +  kawa z mlekiem
2. Tost z ciasta drożdżowego z masłem orzechowym ( mmmm pychota) + serek wiejski light + kawa z mlekiem

Jutro ostatni dzień zajęć ;) Święta ;)
4 komentarze:

 1. powiem Ci, że mnie ostatnio dwa razy tak do domu odsyłali i ostatnie 2 razy akurat się odchudzałam :) jak się nie odchudzam i jem normalnie to i krew jest ok, może u Ciebie podobnie i nie masz co się zamartwiać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tylko, że właśnie z tego co teraz przegladałam swoje starsze wyniki badań to zawsze mi tych płytek brakowało;/ może już taka moja uroda?

   Usuń
 2. Warto robić regularne badania krwi, bo płytki są bardzo ważne!

  OdpowiedzUsuń
 3. To dlatego trzeba robić badania

  OdpowiedzUsuń