sobota, 16 lutego 2013

Kiełki?

    W ramach cyklu: co nowego w diecie, dziś przedstawię kiełki. Je także odkryłam niedawno. Zawsze miałam opory przed ich spróbowaniem - kojarzyły mi się z trawą, z czymś gorzkim i bez smaku. Nie wiedziałam, co z nich można zrobić, a żeby je jeść same, tak po prostu, to nie mieściło się w mojej ograniczonej główce. Aż w końcu wybrałam się do dietetyka. Ta wizyta nie była przełomowa w moim życiu i  nie jestem z niej zadowolona, jednak jedynie na plus wyniosłam to, iż przełamałam się i spróbowałam kiełki ;)

  W sklepach możemy dostać przerózne odmiany: brokułów, rzodkiewki, fasoli, rzeżuchy .

KIEŁKI BROKUŁÓW:


Zawierają duże ilości sulfofranu. Sulforafan zapobiega powstawaniu raka, powstrzymuje rozwój komórek nowotworowych W kiełkach jest go 20-30 razywięcej niz w dorosłej roślinie.

Własciwości:
 
  • mają silne działanie przeciwnowotworowe 
  • pomagają obniżyć ciśnienie krwi 
  • zapobiegają chorobom układu krwionośnego i udarom mózgu
  • dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów wzmacniają układ odpornościowy, wzmacniają układ nerwowy, opóźniają proces starzenia się
  • zawierają substancje antybakteryjne, zmniejszają ryzyko wystąpienia schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzodów
Kiełki brokuła zawierają:
  • duże ilości sulfofranu -  Sulforafan zapobiega powstawaniu raka, w pewnych przypadkach powstrzymuje rozwój komórek nowotworowych W kiełkach jest go 20-30 razy więcej niż w dojrzałej roślinie. Najwięcej sulfofranu znajduje się w 4-5 dniowych siewkach. - koenzym Q10 opóźniajacy proces starzenia się
  • witaminy A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, K  
  • wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, selen, mangan, kwasy tłuszczowe omega 3
  • błonnik, karoten, luteina, chlorofil, antyoksydanty, białko (35%)

Spożycie 50g kiełków dostarcza organizmowi tyle samo sulforanu co spożycie 1kg brokuła.  
iełki brokuła powinny być stałym elementem w diecie ludzi chorych lub zagrożonych chorobami nowotworowymi.


KIEŁKI RZODKIEWKI

   Kiełki rzodkiewki zawierają bardzo duże ilości witaminy C (zawiera 2,5 razy więcej tej witaminy niż dojrzały korzeń rzodkwi). Posiada również działanie wykrztuśne, co powoduje oczyszczenie dróg oddechowych i zatok.
W w smaku przypominają dojrzały korzeń rzodkwi. Wspaniale nadają się do sałatek, twarogu, kanapek czy do jajek, jako zielone udekorowanie.
Witaminy, które znajdziemy w kiełkach rzodkiewki: A, B1, B2, B3,C,E.
Poza tym w kiełkach znajdziemy: Wapń, żelazo, magnez, cynk, siarka, potas, fosfor, miedź, mangan
Chlorofil, inozytol, PABA, białko


KIEŁKI FASOLI MUNG

Fasola mung (Vigna radiata), podobnie jak inne rośliny strączkowe jest nieocenionym źródłem białka. Wyhodowano ją w Chinach, specjalnie dla pozyskiwania kiełków. Dzięki obecności wytwarzanych w procesie kiełkowania enzymów białko jest łatwoprzyswajalne, same kiełki zaś znacznie lżej strawne niż fasola. Fasola mung oprócz znacznych ilości białka, zawiera wszystkie ważne dla organizmu witaminy (A, B, C i E) oraz sole mineralne. Kiełki fasoli mung obniżają również poziom „złego" cholesterolu LDL oraz zawierają duże ilości antyutleniaczy, które zapobiegają chorobom serca i nowotworom.
Kiełki mung stosuje się przede wszystkim w potrawach kuchni chińskiej i wietnamskiej - na zimno lub na gorąco.
Witaminy, które znajdziemy w kiełkach fasoli mung: A, B1, B2, B3, B5, B9, C, E, K
Poza tym, w kiełkach znajdziemy: Wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, cynk, jod, mangan, lit, selen, miedź.

KIEŁKI RZEŻUCHY


Pieprzyca siewna (Lepidium sativum) znana również jako rzeżucha siewna lub rzeżucha ogrodowa. W Polsce bardzo popularna szczególnie w okresie wielkanocnym. Spożywanie kiełków pieprzycy ma korzystny wpływ na wygląd włosów, cery i paznokci, pobudza przemianę materii, wydzielanie soku żołądkowego, działa moczo- i żółciopędnie oraz krwiotwórczo. W starożytnej Europie roślina ta wykorzystywana była do celów leczniczych jako środek pobudzający, poprawiający urodę i regulujący zaburzenia tarczycy. Zawiera duże ilości jodu i innych pierwiastków mineralnych.
Nasiona pieprzycy wydzielają duże ilości oleju, dlatego najlepiej rośnie ona na ligninie. Możliwa jest także hodowla w kiełkownicy. Kiełki rzeżuchy są doskonałym dodatkiem do jajek, sałatek, zup czy serów.
Witaminy, które znajdziemy w kiełkach rzeżuchy: A, B1, B2, B3,  B9, C, K
Poza tym, w kiełkach znajdziemy: Wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, cynk, jod, mangan.


   W sklepach znajdziemy wiele innych odmian kiełków. Oczywiście najlepiej wyhodować swoje własne, domowe. Nie jest to tak trudne jakby się wydawało. Potrzebujemy jedynie okna z parapetem, przez które zagląda słoneczko, nasiona oraz jakieś naczynie ;) Ja nigdy wcześniej nie hodowałam swoich kiełków, no chyba, że w podstawówce na ocenę :D W tym roku zamierzam to zmienić i zrobić sobie domowy ogródeczek ;) Do czego Was także zachęcam ;)

5 komentarzy:

  1. Uwielbiam kiełki, robię z nich cuda. dodaje praktycznie do wszystkiego. Polecam Ci kiełki słonecznika jeśli jeszcze nie próbowałaś. Mają lekko orzechowy smak . No i jeśli znajdziesz gdzieś kiełki do smażenia na patelnię STIR FRY pyszne podsmażone na łyżeczce oleju rzepakowego lekko posolone z dodatkiem pieprzu i czosnku :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ja uwielbiam kiełki rzodkiewki i brokuła :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiesz,że kiłki możesz zrobic sama? Dwa dni,woda,nasiona,wata i masz :)
    ja planuję jutro zacząc :)

    OdpowiedzUsuń
  4. jeszcze nie próbowałam, zawsze kiełki kojarzyły mi się z osobami przesadnie odchudzającymi. Czas spróbować:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam kielki, do tej pory kupowalam w sklepach, teraz zaczynam wlasna chodowle ;)

    OdpowiedzUsuń