sobota, 10 listopada 2012

Wyzwanie na ten tydzień - nowa aktywność fizyczna ;)

Tak jak wspominałam prowadzę dziennik diety, który kupiłam 3 tygodnie temu. Pisałam już trochę o nim, a teraz trochę z innej strony. Dziennik także motywuje do działania. Na każdy tydzień przypadają 3 zadania do wykonania. I tak w tym tygodniu jednym z nich było wybranie jakiegoś nowego rodzaju aktywnośći fizycznej. I wybrałam basen.

 W sumie to nie jest dla mnie nieznana aktywność, ale zapomniana, bo na basenie nie byłam równo rok ;/ Wstyd się przyznać. Jednak zmobilizowałam się dziś i wybrałam na basen. Wybrałam cichy i mały basenik na Krowoderskiej w Krakowie. Nie jest to co prawda bardzo nowoczesny basen, ale przynajmniej nie ma tam ludzi. 

Jestem z siebie dumna, bo przepłynęłam aż 56 basenów, czyli 1400m. ;) Plywałam cały czas żabką i tak pomyślałam, że przybliże Wam tutaj ten styl. 


Dla osób z nadwagą najbardziej wskazane jest pływanie stylem klasycznym - żabką. Jest to najłatwiejszy styl i najbardziej naturalny. Można pływać żabką krytą lub normalną. Jeśli osoba pływa dłużej niż 20 minut, to wykonuje trening aerobowy, co oznacza między innymi spalanie tkanki tłuszczowej. Pływanie żabką wzmacnia mięśnie całego ciała, a przede wszystkim mięśnie klatki piersiowej, pleców, ud i pośladków.
Najważniejszą sprawą jest prawidłowa technika. Ciało powinno być wyprostowane, ręce i nogi muszą poruszać się równocześnie. Ruch rozpoczyna się od wyciągnięcia rąk do przodu i złączenia dłoni. Przesuwamy ramiona, kierując je jednocześnie do boku, w tył i w dół. Nogi (stopy skieruj na zewnątrz) wypychamy do tyłu w momencie, kiedy ręce przesuwają się do przodu. Pewien problem może sprawiać prawidłowe oddychanie. Oto schemat oddychania podczas pływania żabką: podciągnięcie rękami - oddech, odepchnięcie nogami. Wydech i wdech wykonuje się dość szybko, gdy głowa i barki znajdują się w najwyższym położeniu, to znaczy - pod koniec pociągnięcia rękami.
W ciągu półgodzinnego pływania spala się 200 - 450 kcal, w zależności od wagi ciała, stylu i intensywności. Aby szybciej spalić tkankę tłuszczową, zaleca się połączyć pływanie z treningiem siłowym. Dobrym rozwiązaniem jest raz w tygodniu pływanie stylem klasycznym, raz w tygodniu uczestnictwo w aqua aerobiku i raz w tygodniu wykonanie 45 - minutowego treningu siłowego.

A na koniec jeszcze moje dzisiejsze śniadanko: 


4 komentarze:

 1. uwielbiam basen !
  prawdopodobnie pływanie zabką nie jest wskazane dla osob z problemami z kregosłupem.

  gratuluje przepłynięcia tylu basenów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Twoje śniadanie wygląda bardzo apetycznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Basen jest ważny tym bardziej przy bólach kręgosłupa, które przy nadwadze jest częstym objawem!

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście, pływanie, jako forma treningu aerobowego, jest niezwykle skuteczną formą aktywności fizycznej. Z doświadczenia wiem, że systematycznie powtarzany trening aerobowy przynosi naprawdę fenomenalne efekty - polecam zapoznać się z artykułem na ten temat: http://aktywnoscfizyczna.wordpress.com/2013/01/13/cwiczenia-aerobowe-metoda-na-odchudzanie/ . Zdecydowanie warto więc spędzić trochę czasu na basenie. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń